SLAVNOST SVOBODY V SOKOLOVĚ

Před nadcházejícími volbami jsme na křižovatce, kde se rozhoduje, v jaké společnosti budeme žít – zda v autoritářském systému po vzoru soukromé firmy či nacionalismu, nebo v občanské svobodě. Shodli se na tom účastníci sokolovské Slavnosti svobody, která se konala 13. října. Na programu byla ekumenická bohoslužba místních církví v kostele sv. Jakuba, putování městem, beseda a koncerty v hudebním klubu Alfa.

Na bohoslužbě za účasti duchovních a věřících z katolické, evangelické, husitské, adventistické a baptistické církve, kde se lidé modlili za odpovědné rozhodování českých voličů a politiků, promluvil filozof, teolog a terapeut z Plzně Elva Frouz o smyslu moci svěřené lidem: “Smyslem politické moci je veřejně kontrolovaná podpora dobra, prosazování spravedlnosti a potlačování zla ve společnosti. Před zneužitím je tato moc korigována mocí, kterou má od Boha každý člověk. Je to vliv každého z nás, který je větší než si většinou uvědomujeme. Tou největší mocí v životě pak je Boží láska a každý se může stát její součástí.”

K následné pouti účastníků městem se připojili aktivisté celostátní “Housenka Tour” s alegorickým vozem znázorňujícím autoritářské politiky jako hlasitě mlaskající housenky požírající listy demokracie. Na besedě v hudebním klubu Alfa se pak lidé společně zamýšleli na téma “Jak svobodni jsme?” Diskutující zde vyzývali k tomu, aby lidé nepřistupovali na paušální negativní pojetí politiky jako pouhé špíny ve stylu “všichni kradou”, “pusťte nás na ně” nebo “ne tomu či onomu” a vybírali si ve volbách jako své zástupce raději pozitivní lidi nabízející odpovědná a konstruktivní řešení, nikoli jen odpor, strach a zákazy.

Slavnost svobody, organizovaná sokolovskými církvemi v rámci Lutherova podzimu k 500. výročí evropské reformace, vyvrcholila v klubu Alfa koncertem pražské kapely Svatopluk a místní undergroundové formace Blahobeat. Svatopluk zahrál k poslechu i tanci rockové úpravy slavných skladeb písničkáře, evangelického kazatele a disidenta Svatopluka Karáska. Pětasedmdesátiletý bard k nadšení všech přítomných přijel do Sokolova a zazpíval s kapelou své staré i novější písně. „Písničky Sváti Karáska mě před lety přivedly k víře,“ řekl dojatý husitský farář Lukáš Bujna, který na slavnosti zároveň slavil i svoje narozeniny. „Přítomnost Sváti byla jako zázrak. Jsem vděčný a šťastný. Už dlouho jsem neměl takovou radost,“ svěřil se Lukáš.

Překvapením pro mnohé účastníky byla i účast dalších českých rockových legend v kapele Svatopluk – bývalých členů kapel Citron, Abraxas a Jolly Joker. Závěrečný sokolovský Blahobeat potěšil přítomné vlastní, desítky let prověřenou tvorbou i převzatými písněmi od spřízněných kapel Garáž a Plastic People of the Universe.

Tomáš Kábrt, Hana Kábrtová, Lukáš Bujna

Videa a fotogalerie: ZDE

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *