RADIKÁLNÍ MILOST V SOKOLOVĚ

V neděli 17. února se konalo výroční shromáždění náboženské obce v Sokolově za účasti bratra biskupa Filipa. Při slavnostní bohoslužbě v zaplněné kapli bratr biskup ve svém kázání uvedl:

Radikální milost, kterou Ježíš dává, těžko přijmou ti, kteří mají plnou náruč zkušeností, akademických titulů, hodností a pozic. Těm se už úcty dostalo a dostává. Dnes a denně. Je mi trapně, když mě osloví nějaký obchodník a říká “pane biskupe”, ale tentýž člověk sklopí zrak, když prochází kolem otrhaného muže, který páchne močí a levným vínem. Ostatně nejsem lepší než ten obchodník, protože stejně tak se občas taky zachovám. Je skutečně k pláči, když vidíme církev, kterak velebí krásu manželství, ale rozvedeným není schopna vrátit do života radost, nebo obejmout homosexuála a uvést jej zpět do společenství kolem oltáře. Chudoba může být branou do Božího království. Ale stejně tak je možné vejít branou dětství nebo lotrovství. Ano – prvním, kdo vstoupil do ráje, byl lotr na kříži. To je pro všechny pobožnůstkáře a svatoušky nepřijatelné. Ježíš nás nabádá, abychom byli jako děti. Protože jenom svobodný a otevřený člověk, který stále ještě očekává zázraky, je připravený vstoupit do Božího království.

Po bohoslužbě přítomní zasedli k jednání a pohoštění ve farním salónku. Bratr farář Lukáš mimo jiné hovořil o aktivitách sokolovské farnosti – bohoslužbách za nemocné, schůzkách Anonymních alkoholiků, kaplanské službě v pečovatelském domě, podpoře projektu školních obědů pro děti ze sociálně slabších rodin. Pozval také na bohoslužbu Popeleční středy, při níž zahraje violoncellista Josef Klíč, koncertní mistr Národního divadla v Brně. Vystoupení Josefa Klíče v sokolovské husitské kapli označil bratr farář za malý zázrak a jedinečnou možnost, jak prožít začátek postní doby obzvlášť intenzivním způsobem.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *