POMOZME NA SMRT ODSOUZENÉ SÚDÁNSKÉ KŘESŤANCE

meriam-yehya-ibrahimPátá neděle po Velikonocích je dnem modliteb za pronásledované křesťany. Ačkoli to tak nemusí vypadat z pohledu Středoevropana, zvyklého na relativní klid a mír, je křesťanství nejpronásledovanějším náboženstvím dneška. Na dálném Východě, v arabských a afrických zemích trpí útiskem a násilím statisíce učedníků Kristových! Pomineme-li severokorejskou ateistickou diktaturu, ve zvláště kruté situaci se nacházejí naši bratři a sestry v muslimských zemích postižených politickou nestabilitou či přímo občanskou válkou (Sýrie, Irák, Egypt, Súdán, Nigérie, Pákistán, Afghánistán).

Po nedávném únosu nigerijských školaček islamistickou sektou Boko Haram (některé z dívek byly již prodány do sexuálního otroctví) otřásl v těchto dnech světovým veřejným míněním děsivý případ nelidského rozsudku nad sedmadvacetiletou těhotnou súdánskou křesťankou Meriam Ishag, odsouzenou za údajné odpadlictví od islámu k trestu smrti oběšením. Před popravou (která proběhne až po porodu dítěte) ještě obdrží 100 ran bičem, jelikož se provdala za křesťana a nikoli za muslima (vyhodnoceno jako smilstvo). Od února trpí ve vězení, kde je zavřena i se svým dvouletým synkem, aby ho jeho křesťanský otec nevedl k „nesprávnému“ náboženství.

Sama Meriam před soudem vypověděla, že od islámu neodpadla, jelikož muslimkou nikdy nebyla, ke křesťanské víře jí totiž od dětství vedla matka, zatímco muslimský otec je opustil. Ale i kdyby Meriam přestoupila na křesťanskou víru od islámu, nic by to neměnilo na faktu, že v civilizovaném právním systému nesmí být změna vyznání důvodem k trestnímu postihu, v tomto případě dokonce k trestu nejvyššímu!

Potěšitelné je, že proti nespravedlivému rozsudku, odporujícímu dokonce i islámskému právu šarí´a a ustanovením Koránu, se po výzvě Prof. Tomáše Halíka ohradili i čeští muslimové. Je naděje, že právě umírněné islámské autority se zasadí o zrušení či alespoň zmírnění ortelu nad mladou těhotnou maminkou, která se před soudem odvážně odmítla vzdát své křesťanské víry a navazuje tak na osudy starokřesťanských mučedníků a mučednic.

Páté neděli po Velikonocích se latinsky říká Rogate (Modlete se). Především se modleme za naší súdánskou sestru v Kristu a za všechny pronásledované křesťany! Mé farníky i všechny lidi dobré vůle prosím, aby se připojili k internetové petici, vyhlášené vysokým komisařem OSN pro lidská práva, žádající na súdánské vládě propuštění Meriam Ishag. Cílem je získat 50 000 podpisů, k dnešnímu dni se jich podařilo shromáždit již přes 40 000.

 

www.citizengo.org/en/7415-save-meriam

meriam-yehya-ibrahim (1)

Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na POMOZME NA SMRT ODSOUZENÉ SÚDÁNSKÉ KŘESŤANCE

  1. Eliška Sehnalíková říká:

    Připojuji se k protestu za věznění mladé křesťanky Meriam Ishag a žádám okamžité propuštění na svobodu. Chci, aby se těšila ze svých malých dětí a vychovávala je na svobodě se svým milovaným manželem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *