Husův sbor v Sokolově

HISTORIE A SOUČASNOST HUSOVA SBORU

První věřící naší církve přišli do Sokolova v roce 1946 po odsunu sudetských Němců. Z vlastní iniciativy se začali scházet, konat bohoslužby, vyučovat náboženství a pečovat o mládež. Po zřízení náboženské obce v roce 1947 byl v sokolovské náboženské obci ustanoven jejím prvním farářem Prof. Kalous. Jsme hrdí, že prvním duchovním správcem nám byl příslušník zakladatelské generace naší církve, tvůrce dodnes užívané pobožnosti a spoluautor katechismu z roku 1922.

Po Prof. Kalousovi se v naší obci vystřídala řada duchovních, z nichž nejdéle sloužili faráři Butula, Jizba, Bauer a Bělunek. Od roku 2004 zde slouží farář Bujna. K naší obci vždy patřili oddaní laičtí pracovníci, hlavně předsedové rady starších. Své místo ve službě v obci měly od počátku i ženy.

Sokolovská náboženská obec zahrnovala kromě sboru v Sokolově i sbory v Kraslicích a Lokti. Bohoslužby se sloužily také v Kynšperku, Aši a na dalších místech. Až do konce 50. let se naše bohoslužby v Sokolově konaly v kostele po německých evangelících, který dnes patří Českobratrské církvi evangelické. Poté si naši věřící zřídili modlitebnu ve svém farním domě v Bělehradské ulici. Farní dům byl počátkem 80. let stržen, aby uvolnil místo nové zástavbě. Obec naštěstí získala vilku na rohu ulic K. H. Borovského a Obce Ležáky, kde zřídila novou modlitebnu a kde působí dodnes. Bohužel, kostelík v Lokti byl za minulého režimu taktéž stržen kvůli špatné statice.

Aktivity naší obce se dnes soustřeďují na Sokolov. Důraz je kladen na liturgickou zbožnost, svátostný život a pastoraci (pastýřskou péči). Farář dojíždí sloužit za věřícími také do Kraslic, K. Varů, Jáchymova a Nejdku. Udržujeme ekumenické vztahy se sesterskými církvemi (např. spolupráce v sokolovské nemocnici).

Třebaže nás sokolovský sbor je pomenší co do počtu věřících a odkázán do poněkud stísněných materiálních podmínek, duchovně zůstává živý a otevřený všem lidem dobré vůle. Mezi věřícími panuje opravdové bratrské a přátelské společenství. Vzájemnou duchovní jednotu stvrzujeme účastí na bohoslužbě a svátosti Večeře Páně, podávané podobojí způsobou (tj. i z kalicha). Konáme pravidelné večerní chvály (nešpory). Scházíme se k oslavě životních výročí nebo významných událostí. Pořádáme i výlety, příležitostně i programy kulturní a vzdělávací (koncerty, přednášky).

Společnými silami jsme zrenovovali interiér našeho sboru. Postupně opravujeme fasádu, aby dům zvenku nepůsobil zanedbaně. Ale uvnitř se setkáte s příjemným prostředím, které vás zve k radostnému setkání s Bohem v Kristu. Přijít do našeho společenství může kdokoli, věřící jakéhokoli vyznání a hledající člověk bez vyznání. Jsme otevření všem!

Farní dům Sokolov

2 reakce na Husův sbor v Sokolově

  1. Radka Nedvědová říká:

    Nádherné stránky a jejich obsah! Tolik práce! A inspirace pro ostatní!
    Bůh Vám žehnej – Vaší společné práci, Vašemu sboru, každému z Vás.
    S díky sestra Radka z Mariánských Lázní

  2. Hanka Hornychová říká:

    Zdravim z Kladna, mate super web s krasnym obsahem. Preju Vam vsem hodne stesti at se dari ;0)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *